Nedaří se vám pronajmout byt? Možná děláte podobnou chybu!

Právě jsem se vrátil z prohlídky bytu, který se nedaří majitelce pronajmout už 3 měsíce.

Pojďme se tedy podívat, jak správné nastavení výše nájmu může ovlivnit rychlost získání nového nájemce.

Jednalo se o byt 3+kk o výměře 77 m2, výše pronájmu 15.500 Kč včetně energií, bez čtvrtletního vyúčtování vody.

Abych byl objektivní, porovnával jsem stav bytu s konkurenčními nabídkami nejen ve městě, ale i na okrese a musím konstatovat, že se jednalo o velmi vysoký nájem a stav bytu oproti konkurenci vůbec neodpovídal. 

Minimálně by bylo potřeba vymalovat a vyměnit podlahové krytiny.

Oproti prodeji domu, kde se vždy snažíme o co nejvyšší možnou cenu vzhledem k času, který máme na prodej, je dobré nastavit tržní cenu pronájmu ideálně tak, abychom byt pronajali v co nejkratší době a nenesli tak náklady na provoz a zároveň nám neutíkal zisk z pronájmu. Takový tříměsíční výpadek totiž bude majitelka dohánět další 2 roky.

Níže pár čísel, které jsem pro majitelku připravil

Majitelka očekávala roční výnos z pronájmu ve výši 144.000 Kč, místo toho utržila pouze 97.500 Kč po odchodu nájemníků.

I kdyby ponížila po celý rok nájemné o 3.000 Kč a snáze tak nalezla náhradu, stále by vydělala o cca 10.000 Kč/rok více, v případě ponížení nájmu o 2.000 Kč pak 22.500 Kč/rok více.

Dále je třeba si uvědomit, že pokud máme téměř nejdražší nájem ve městě, buď tomu musí kvalita a vybavení bytu odpovídat, nebo se nám budou hlásit do pronájmu pouze takoví nájemci, kteří nemají kde bydlet, protože je jinde z nějakého důvodu nechtějí a z toho mohou plynout další potíže, např. s neplacením nájmu nebo tzv. „vybydlením“ bytu, což způsobí další náklady na jeho navrácení do původního stavu.

Závěr

Majitelce jsem doporučil minimálně výmalbu, výměnu podlahových krytin, a to v co nejkratším čase a zároveň snížení ceny pronájmu.

Ztrátu ve výši 46.500 Kč totiž jen tak nedorovná a přitom mohla prostředky použít právě na zhodnocení bytu.